Belçika'daki Türk Köyü

Başlatan KeReM @, 23 Kasım 2020, 03:50:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Belçika'daki Türk Köyü

https://youtu.be/vMVcPWO8UUU

Belçika'nın Arden dağları bölgesinde, ülkenin ücra köşelerinden birinde bulunan, birkaç yüz insanın yaşadığı "Faymonville" isimli köyün meydanında, Belçika ve Valonya bayraklarının yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor. Köyün merkezinde, bugün kütüphane olarak kullanılan binanın girişinde, mermer üzerine oyulmuş ay-yıldız görüntüleri, binanın içinde ise camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor. En yaygın rivayete göre, 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa'da Türk işgalinden zarar görenlere yardım için para toplanırken, Faymonville köylüleri bu parayı vermeyi reddetti ve bu nedenle "Hristiyanlık aleminin düşmanı ve Türklerin dostu" ilan edildi. O zamanlar "herkese korku veren" "Türk" ismini alan köylüler, kendilerini cezalandıran Liege Prensini iyice kızdırmak için kilise çanlarını susturup dua çağrısını ezan taklidi seslerle yapmaya başladı. Faymonville köylülerinin, Haçlı Seferlerine katılmayı ve Türklere karşı savaşmayı reddettikleri için "Türk" diye adlandırıldığı da rivayetler arasında bulunuyor.

NAZİLER DOKUNMADI

Bugün hayatta olan yaşlı köylüler, "Türk diye adlandırılmanın yararını İkinci Dünya Savaşında gördük" diyor ve Belçika'yı işgal eden Nazi ordularının, her yeri yağmalarken, Türk bayrağını ve ay-yıldızlı amblemleri gördükleri bu köye hiç zarar vermediğini anlatıyor. Faymonville'in "Turkania" isimli futbol kulübü, maçlarına her zaman Türk bayrakları eşliğinde çıkıyor ve kulübün ambleminde de bu bayrak yer alıyor.


Belçıka'da yaşayan Galagenova Folklor Ekibi, her yıl Ağustos ayında Türk Festivali'ne katılıyor. Onların öyküsü, Osmanlı döneminde yaralı bir Yeniçerinin onlara sığınmasıyla başlıyor.

Belçıka'da yaşayan Galagenova Folklor Ekibi, her yıl Ağustos ayında Türk Festivali'ne katılıyor. Onların öyküsü, Osmanlı döneminde yaralı bir Yeniçerinin onlara sığınmasıyla başlıyor.
Kendilerini asırlardır "Türk" olarak adlandıran Belçikalı bu köylüler, Türk Kültürünün izlerini yansıtan geleneksel olarak Türk giysisi, şarkıları, dansı ve mutfağıyla, ellerinde Türk Bayrağı atlı karnaval korteji oluşturuyorlar. "Önemli olan; Faymonville köylüleri olarak biz, Anadolu Türkleri gibi kendimizi "Türk" hissediyoruz..." diyorlar. Ve yalnız Ağustos Karnavalında değil, her gün Türk gibi yaşamaya özen gösteriyorlar.

Tüm Anakara-Kıtalarda yaşayan zengin "Türk Kültürü"nün özü de budur. Faymonville köyünde hiçbir zaman, hiçbir Türk ırkından olanların yaşamadığını belirten köylüler, kendilerine asırlardır "Türkler" dendiğini, "Türk Köyü"nün insanları olduklarını söylüyor, kendilerini "Faymonville Türkleri" olarak tanıtıyorlar.

Faymonville köylülerinin, Anadolu topraklarında yapılan Haçlı Seferleri'ne katılmayı ve Türklere karşı savaşmayı reddettikleri için "Türk" olarak adlandırıldıkları da söylenenler arasında.

Fotoğraflarda; Faymonville Belediye binası girişinde bulunan taş oyma AB-Türk Bayrağı dikkati çekiyor. Türkiye'de hiç bir Türk belediyesinden yardım ve destek almadan Türk günü yapan bu şehri ülkemizde bir çok ulusal günleri kutlayan illerimizin ve kasabalarımızın örnek alması lazım.

Özellikle adının başında; "Gazi", "Þanlı", "Kahraman" gibi sıfatlar bulunan illerimiz ve "ulusal" değerlerimize kuşkulu bakanların Belçıkalı Türklerle tanışmasını öneriyoruz..


Ayrıca bakınız;
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm
Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm