Topkapı Sarayı Tarihi ve Fotoğrafları

Başlatan KeReM @, 19 Kasım 2020, 00:33:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Topkapı Sarayı Tarihi ve Fotoğrafları
Topkapı Sarayı; Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettikten sonra 1460 yılında yapılmaya başlanmış ve 1478 yılında da tamamlanmıştır. Saray, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında, İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu'nda yer alan Doğu Roma yerleşkesinin üzerinde 700.000 metrekarelik bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere Sultan Abdülmecid'e kadar dört yüz yıl imparatorluğun; eğitim, idare ve sanat merkezi olan Topkapı Sarayı, yapılış gününden itibaren günümüze kadar önemini korumayı başarmıştır.Cumhuriyetin ilanından sonra 3 Nisan 1924 yılında, müze olarak kullanılmaya başlanan ve Cumhuriyet'in ilk müzesi olan Topkapı Sarayı, 400.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Koleksiyonları, mimari yapıları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi bulunan Topkapı Sarayı, dünyanın en büyük saray müzelerindendir. Pek çok farklı eseri çatısı altında bulunduran Saray, her yıl hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Topkapı Sarayı'nın Bölümleri
Bahçeler ve meydanlar ile çevirili olan saray, birbirinin içinden geçilen dört avluya sahiptir. Halkın başvuru için girebildiği birinci avlu, sarayın birinci giriş kapısıdır. Cebehane olarak kullanılan bu alanın dışında darphane, hastane, fırın ve Aya İrini Kilisesi gibi hizmet binaları bulunurdu. Sarayın ikinci avlusu ise devletin idare binalarının yer aldığı bölümdür. Tarih boyunca pek çok resmi törene sahne olan ikinci avluda, divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun ve hazinenin Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alıyor. Divan binasının arka kısmında ise sultanın adaletini simgeleyen Adalet Kulesi bulunuyor. Kubbealtı'nın yan tarafında Harem Dairesi girişi ve Zülüflü Baltacılar koğuşu vardır.Enderun (iç saray bölümü), padişahın şahsına ait alanlar ve II. Murad döneminde inşa edilen saray okuluna ait mekanlar üçüncü avlunun sınırları içerisinde yer alıyor. Padişah tarafından toplantı yapılan ve hem yerli hem de yabancı elçilerin kabul edildiği Arz Odası, Enderun Hazinesi, Fatih Köşkü, Has Oda, Seferli, Hazineli, Büyük Oda ve Küçük Oda gibi isimler ile anılan saray okulu koğuşları da üçüncü avlunun etrafına sıralanmıştır. Üçüncü avludan sonra ise asma bahçelerinin ve padişaha ait köşklerin bulunduğu dördüncü avluya geçiliyor. Osmanlı kültürüne ait klasik köşk mimarisinin en önemli eserleri, Bağdat ve Revan Köşkleri, Sünnet Odası ve İftariye Kameriyesi de bu alanda yer alıyor. Sofa Camii, Kara Mustafa Paşa Köşkü, Hekim Başı Kulesi, Esvab Odası ve Mecidiye Köşkü de dördüncü avluda bulunuyor.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm

Topkapı Sarayı Hakkında Az Bilinen Gerçekler

İstanbul Sarayburnu'nda yer alan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinde 400 yıl boyunca oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle yabancı turistlerin akınına uğrayan Topkapı Sarayı, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ndeki yerini almıştır.

1574 yılında meydana gelen bir yangın nedeni ile büyük ölçüde hasar gören sarayın mutfak, harem ve arz odası, II. Selim'in emir vermesi ile Mimar Sinan tarafından restore edilmiştir.Topkapı Sarayı'nın yapımında tamamen Barok Mimarisi ve Osmanlı Mimarisi kullanılmıştır.Sarayın yapımında mimari dokunuşları bulunan ünlü isimler arasında; Mimar Sinan, Fatih Sultan Mehmet, Acem Ali, Davud Ağa ve Sarkis Balyan yer alıyor.Topkapı Sarayı, Cumhuriyet'in ilanı ile Topkapı Sarayı tamamen müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.Sarayda her gün binlerce insanı doyuracak kadar yemek pişirilirdi. Ayrıca padişahın annesi, eşi ve çocukları da bu sarayda ikamet ederdi.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm
Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm