Trabzon’da Gezilecek Tarihi Yerler

Başlatan KeReM @, 08 Kasım 2020, 18:36:15

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.Trabzon'da Gezilecek Tarihi Yerler


1. Trabzon Kalesi
Tabakhane ve Zağnos Vadisi arasındaki kayalar üzerine kurulmuş olan Trabzon Kalesi, şehir merkezinin en yüksek yerinde bulunuyor ve Trabzon'da gezilecek tarihi yerlerin başında geliyor.

Deniz kıyısından şehrin diğer tarafındaki tepelere kadar uzanan kale, Bizans döneminden kalan eski temeller üzerinde yükseliyor. Kaleden günümüze ulaşamayan alanlar bulunuyor.

2. Trabzon Bedesten Çarşısı
Trabzon'daki tarihi mimari yapı örneklerinden biri olan Bedesten, şehrin merkezi bir noktasında bulunuyor. Cenevizliler tarafından yaptırıldığı ve sonrasında Türkler tarafından genişletildiği düşünülen Bedesten çarşısı, otantik yapısı ile dikkat çekiyor.

Trabzon Bedesten Çarşısı içinde yöresel ürünler ve el yapımı eşyalar satılıyor. Trabzon'dan sevdikleriniz için bir şeyler almak isterseniz bu çarşıya mutlaka uğramalısınız. Kendi aracınızla ya da şehir içi ulaşım alternatiflerini kullanarak tarihi Bedesten çarşısına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

3. Vazelon (Yahya) Manastırı
Trabzon manastırları arasında en eskisi olan Vazelon Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alıyor. Oldukça etkileyici bir güzelliğe sahip olan manastır hakkında çok fazla kesin bilgi bulunmuyor. İncil'deki Vaftizci Yahya Peygamber'e adanmış olduğu için Yahya Manastırı olarak da anılan yapının 270 yılında inşa edildiğini düşünenler de var 317 yılında inşa edildiğini düşünenler de...

Manastırın adını yamacında yer aldığı Zabulon Dağı'ndan aldığı söyleniyor. Zabulon ismi zaman geçtikçe bugünkü Vazelon halini almış. Tarih boyunca geçirdiği olaylardan dolayı çok kez onarılan manastır, bulunduğu bölgedeki en zengin manastır olarak biliniyor. Elle yazılmış oldukça değerli kitaplara ev sahipliği yaptığı söyleniyor.

Ne yazık ki Vazelon Manastırı günümüzde turizme açılmış durumda değil. Korumaya alınmadığı için duvarları ve freskleri zarar görmüş olan manastırın, Sümela Manastırı'ndan sonra restore edilip turizme açılması bekleniyor.

4. Peristera (Kuştul – Hızır İlyas) Manastırı
Günümüzde geriye çok az bir kısmı kalmış olan Peristera Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Þimşirli Köyü yakınlarında bulunuyor. Türkler tarafından Kuştul Manastırı ve Hızır İlyas Manastırı olarak da anılan yapı 8. yüzyılın ortalarında kurulmuş. Tam adı Ayios Yorgios ta Peristera olan manastır, tarihe düşkün ziyaretçilerine oldukça mistik bir atmosfer sunuyor.

5. Amenapırgiç (Kaymaklı) Manastırı
Trabzon'da bulunan tarihi bir Ermeni kilisesi olan Amenapırgiç Manastırı, 1424 yılında inşa edildi. Manastır kapısında bulunan kitabeye göre bu manastır, Hoca Stepan Þemseddin tarafından yaptırıldı. Eskiden manastır içinde bir süt çeşmesi bulunuyordu ve bu sebeple Kaymaklı Manastırı olarak da anıldı. Çeşitli zamanlarda onarımlar geçiren manastırdan geriye çok az bir kısmı kaldı.

6. Kızlar Manastırı
Sümela ve Vazelon gibi önemli manastırlarda olduğu gibi, 1349-1390 yılları arasında kurulan Kızlar Manastırı da kutsal bir mağara ile tamamlanmış. Manastır farklı zamanlarda onarımlar gördü ve son halini 1858 yılında aldı.

2019 yılında restorasyonunun tamamlanacağı düşünülen Kızlar Manastırı, Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yer alıyor. Boztepe'nin yamacında bulunan manastır şehre hakim konumu ile dikkat çekiyor. Kaya kilisesi, şapel ve birkaç hücreden meydana gelen manastırın kilise bölümünde 3. Aleksios'un karısı ile annesinin portreleri yer alıyor.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm