Çocuğunuz Televizyon Bağımlısı Mı?

Başlatan KeReM @, 03 Ocak 2021, 13:33:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] ÇocuğunuzTelevizyonBağımlısı
Çocuğunuz Televizyon Bağımlısı Mı


Televizyonun eğitim dayanağı, bulunduğumuz dünyadan haber almamızı sağlayan bir cihaz olmadığını asla inkar edemeyiz. Burada ki durum televizyonu kontrol dışı kullanımlarda ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun bebeklik dönemlerinde televizyonların izlendiği alanlarda bebeğin o ortamın içerisinde bulunması çocuğu etkilememektendir. Bunun yanı sıra bebeğin televizyonun olduğu ortamlarda bulunması onun yeni yeni sesler ile karşılaşıp onun konuşma kabiliyetini bile geliştirmektedir. Fakat bu durum çocuğun daima televizyonun önünde oturtturulması gibi bir durum gibi algılanmamalıdır. Çocuğa rahatça yemek yedirmek amacı, yaramazlık yapmaması, çocuğu oyalamak amacı içerisinde televizyonun karşısına oturtturulan bebekler ilerideki zamanlarında televizyon bağımlılığı da yaratmaktadır.

Çocuğun ailesi çok televizyon ile vakit geçiriyorsa çocukta buna bakarak onları örnek alır ve televizyon çocuğa bağımlılık yaratır. Böylelikle çocuğun ileriki zamanlarda kendini ifade etme yönünde çocuğa zor zamanlar yaşatabilmektedir. Nedeni ise televizyonun tek taraflı pasif bir etkinlik olmasıdır.

Televizyonun çocuğun gelişim yönündeki etkileri;

  • Çocuk, şiddete ne kadar şahit olur ve şiddetli içerikler izler ise çocuğun ileriki dönemlerinde şiddet çocuğa gayet doğal bir şey gibi gelir. Bu durum çocuğun ileride şiddete karşı duyarsız bir birey olmasına neden olur.
  • Küçük çocuklar daha yeni bir şeyler öğrenme evresinde çevresine bakıp onlar taklit etmeye çalışırlar. Televizyonda izledikleri şiddet sahneleri olan içeriklerini kendilerine konu edinip kendi tarafınca onu taklit etmeye çalışır ve ileriki bir zamanda bu durum çocuğun hal ve hareketlerine de yansır. Çocuğun taklit etme aşamasındaki etkilerini görmemezlikten gelemeyiz. Bebeğinizin ya da çocuğunuz ne tür programlar izleyeceğine sizler karar verdiğiniz sürece, çocuğun televizyon izlemesinde herhangi bir sakınca yoktur.
  • Yapılan araştırmalara göre uzun zamanlı televizyon izleyen çocukların yapboz, puzzle gibi zeka oyunlarında başarı gösteremedikleri ve kedilerini o tür oyunlara veremediklerini gözlemlemişleridir.
  • Televizyonu bir alışkanlık haline getirmiş çocukların, konuşarak, yazarak ve düşünerek öğrenmesi konusunda engelci bir tutum sergilemiştir. Kısacası çocukların beyni aktif olarak bir şeyler öğrenme yapamadıklarını söyleyebiliriz.
  • Televizyonda izlediklerini gerçek sanıp, kendilerini onun yerine koymaya çalışırlar. İzlediklerinin etkisinde kalırlar.
  • Devalı televizyon izlemek bağımlılık yaptığı için çocuklarda bu durum obeziteye ne

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm