Yenidoğan Bebeğin Yıkanması

Başlatan KeReM @, 01 Mart 2021, 21:41:09

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] YenidoğanBebeğinYıkanması
Yenidoğan Bebeğin Yıkanması
 
 Yenidoğan bebeğin hemen yıkanmaması artık tavsiye edilmeyen bir durumdur.Yenidoğan bebekler çok çabuk mikrop kapabileceği için tavsiye edilmemektedir.
 
 Annelerin en çok zevk aldığı bir durum olan bebek banyosu her zaman çok eğlenceki bir iştir.
 
 Özellikle yeni doğan bir bebeği ilk 1-2 gün yıkamamak en iyisidir. Bu dönemde annenin cildiyle temas etmesi, bebeğin mikropsuz cildinin annenin mikroplarıyla tanışması iyi olur. Hastanede hemen yıkanan bebeğin cildi hızla hastane mikroplarıyla kaplanır. Bu nedenle yenidoğan servislerinde bebekler artık pek yıkanmıyorlar. Yenidoğan bir bebek eve geldikten sonra ise, akşam saatlerinde yıkanmalıdır.
 
 Bebek Nasıl Yıkanır?
 Bebeğin Banyo Yapma Zamanları
 

 Banyo sonrasında bebeğin daha da rahatlaması için anne, bebeği emzirmeli ve bebek geceye yorgun bir şekilde başlamalıdır. Bebek böyle bir rutine alışırsa, gece-gündüz farkını daha iyi algılamaya başlar. Gece uykuları en erken 1.ayın sonunda uzar. Yeni doğan bebeğe, göbeği düşene kadar daldırarak banyo yaptırılmamalı ve tülbent yardımıyla bir tas suyla silinmelidir. Bebek sabunu kullanmak uygun olabilir. Fakat her akşam sabunlamak gerekmez. Kış aylarında ise her gece bebeği sabunla yıkamak cildini kurutabilir. Suyun sıcaklığı çok önemlidir. Evdeki kombinin sıcak su ayarı en fazla 40-45 dereceye ayarlı olmalıdır. Suyun ısısını kontrol etmeden bebek hiçbir zaman suyla temas ettirilmemelidir. En kolay ısı tahmini, kolun iç kısmının suya batırılmasıyla yapılabilir. Eğer cildiniz suyun sıcaklığına rahat dayanıyorsa bebeğe de bu ısı iyi gelecektir. Bazı anne-babalar su derecesi ile ısıyı ölçmek isteyebilirler. Bu durumda derece 38-40′ı göstermelidir.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm