İnsanın öldükten sonra neden 21 gram hafifler?

Başlatan KeReM @, 19 Ocak 2021, 22:19:29

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] İnsanınöldüktensonraneden21gramhafifler
İnsanın öldükten sonra neden 21 gram hafifler?


Ruhun ağırlığı var mı? İnsan öldükten sonra 21 gram hafiflemesinin ruhla bir bağlantısı olabilir mi?

"İnsanın öldükten sonra neden 21 gram hafifler?"Ruhun ağırlığı var mı? İnsan öldükten sonra 21 gram hafiflemesinin ruhla bir bağlantısı olabilir mi?
"O, Rabbimin emrindendir." (İsra, 85) ayeti ruhun, maddeler cinsinden bir cevher değil, tam aksine kudsî, latif, soyut bir cevher olduğuna işarettir.

Eni, boyu, yüksekliği, ağırlığı, rengi, olan cevhere, yani şekil almış maddeye cisim denir. Ruh, cisim değildir. Mekân ve yer tutmaz. Latiftir bu nedenle de bir ağırlığı yoktur.

Mesela elektrik bir varlıktır. Çamaşır makinesine girdiğinde onun çalışmasını sağlar. Çamaşır makinesi elektrikle çalıştığı zaman tartılmış olsa; elektriksiz olduğu zamanki ağırlığından farklı olmadığı görülecektir. Çünkü elektrik latif, soyut bir varlıktır.

Aynı şekilde güneş ışığı her yere nüfuz eder ve ağırlığı yoktur. Dünyaya vurduğunda dünyanın ağırlığında hiçbir değişiklik yapmaz. Çünkü latif bir nurdur. Ruh da aynı şekilde âlemi emirden gelen latif nurani bir varlık olduğu için ağırlığı yoktur.

İnsanın öldükten sonra 21 gram hafiflemesi ruhla ilgili değildir

1907 yılında ABD' li bir doktor hastalarının ölüm anında ve ölümden sonraki ağırlıklarının 21 gr hafiflediğini bu 21 gramlık hafiflemenin de ölüm anında bedeni terk eden ruh olduğunu iddia etmiştir.

Ruhun ağırlığı söz konusu olmadığı için, İslam âlimleri bunun sadece ölüm anında halk arasında 'son nefes' olarak bilinen akciğerlerde depolanan havanın boşalmasından ibaret olduğunu söylerler. Çünkü boşalan havanın hacmi yaklaşık 210 cc. yani 21 gramdır.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm