Evde Limon Çekirdeği Filizlendirmek

Başlatan Charismax, 08 Mart 2021, 01:19:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Evde Limon Çekirdeği Filizlendirmek

Limonlar hem mutfak hem de sağlık alanında çeşitli şekillerde kullanılabildiğinden, dünya çapında en değer verilen narenciye meyvelerden birisidir. Bu yüzden limon çekirdeği filizlendirip bu güzel meyveyi doğal şekilde edinmek isteyebilirsiniz.
Ayrıca limonu çok kolay yetiştirebilirsiniz ve neredeyse her mevsim kolaylıkla bulabilirsiniz. Hatta eğer bahçenizde yeterince yer varsa, limon çekirdeklerini filizlendirip yetiştirebilirsiniz.
Limon ağaçları sadece açık havada çiçek verir, özellikle sıcak ve güneşli iklim severler. Limon ağacı bakımı çok kolay bir bitkidir, You are not allowed to view links. Register or Login olgunlaştığında onları toplamak için bir bahçıvandan yardım almanıza da gerek yoktur.
Limon ağacı yetiştirmenin en kolay yolu, canlı bir limon ağacının kökünden bir dal kesmektir; ancak bunu bulmak biraz zor olabilir. Bu yüzden bu yazımızda size limon çekirdeklerini nasıl filizlendirebileceğinizi anlatacağız.
Bu hem çok keyifli hem de mükafatlı bir iştir ancak unutmayın, ağacınızın meyve vermesi 3 ila 6 yıl sürebilir. Hazır mısınız?
Limon çekirdeği filizlendirmek için gerekli malzemeler
Limon çekirdeklerini önce bir saksıya ekip filizlendirip daha sonra bahçenize ekebilirsiniz. Bu çok uzun sürse de sonuçları beklediğinize değecek.
İhtiyacınız olanlar:
Bir limon
kesilmiş limon

Saksılar
Eğer çekirdekleri direkt bahçenize ekmeyecekseniz, altında süzme delikleri olan ufak bir saksı tercih edin. Limon genişliği derinlikten daha çok sever bu yüzden derin yerine geniş bir saksı bulmaya çalışın.
Toprak
toprak ve bahçe aletleri
Organik toprak ve doğal gübre kullanmaya çalışın.
Bol bol güneş ışığı
You are not allowed to view links. Register or Login ağaçlarının boş güneş ışığına ihtiyacı vardır özellikle de filizlenme aşamasında. Eğer çekirdekleri bir saksıya ektiyseniz, saksınızı bol güneş ışığı alan bir yere koyun.
Evde limon çekirdeği filizlendirme aşamaları
Adım 1
saksı ve toprak

Limon çekirdeklerini filizlendirebilmek için kullanacağınız limon %100 organik ve böcek ilacına maruz kalmamış olmalı. Organik olmayan meyveler genelde kısırdır ve ne kadar denerseniz deneyin yetiştirmeyi başaramazsınız.

Eğer kısıtlı bir alanınız varsa veya iklim çok da uygun değilse, meyer olarak bilinen limon türünü denemenizi öneriyoruz. Meyer genelde süsleme amaçlı kullanılan ufak bir limon türüdür.


İlk olarak toprağı saksınıza koyup nemli olacak şekilde ıslatın.
Adım 2
Saksının ağzı ile toprak arasında birkaç santimetre boşluk bırakın.
Adım 3
filizlenmiş limon çekirdeği
Limonu ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartıp, çekirdekleri ekşilikleri gidene kadar emin. Çekirdeklerin filizlenebilmesi için iyicene nemli olması gerekmektedir, unutmayın.
Adım 4
Toprağa 3 santimlik bir çukur açıp limon You are not allowed to view links. Register or Login içine koyup üzerini toprakla örtün.
Adım 5
Bir sprey şişesine su doldurup sıkarak limon çekirdeği etrafındaki toprağı nemlendirin.


Adım 6
Toprağın nemini korumak için saksının üstünü hafif ve hava geçiren bir plastik ile kaplayın. Streç film veya minik delikler açılmış bir torba kullanabilirsiniz.
Adım 7
masa ve manzara


Saksıyı mümkün olan el bol güneş ışığını alabileceği sıcak bir yere yerleştirin.
Adım 8
Bu noktadan sonra toprağın sürekli nemli olduğundan emin olun. Çekirdeklerin direkt ısıya veya suya maruz kalmadığından emin olun çünkü bu onların çürümesine neden olabilir.
Adım 9
2-3 hafta geçtikten sonra limon çekirdeğinden çıkan filiz toprağın üstünde görünmeye başlayacaktır. Artık saksının üstündeki plastiği çıkartıp filizin daha iyi hava almasını sağlamalısınız.
Adım 10
limon ağacı
You are not allowed to view links. Register or Login her gün kontrol edin, böceklenmesini önleyin ve beslenmesi için bol bol doğal gübre kullanın. Yeterince büyüdüğünde saksıdan çıkartıp bahçenize ekebilirsiniz ve büyümesini orada takip edebilirsiniz.
İlk çekirdek her zaman filizlenmediği için, bir seferde pek çok çekirdek ekmenizi öneriyoruz; böylece bir limon ağacı filizlendirme şansınızı arttırırsınız.
Haydi siz de deneyin!

Rap'in yaşı olmaz
Hiçbirşey'in yaşı olmaz

Geçen yıl balkonda bişeyler denedik güzel oldu ama evde limon bizi aşarmı bilemedim :S denemek lazım

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm

08 Mart 2021, 01:26:28 #2 Son düzenlenme: 08 Mart 2021, 01:29:26 Charismax
You are not allowed to view links. Register or LoginGeçen yıl balkonda bişeyler denedik güzel oldu ama evde limon bizi aşarmı bilemedim :S denemek lazım
Tam konuya gelip yazacaktım buraya ... çekirdek filizlendirmeye gerek yok .. aynı hesaba geliyor filizlenmesini bekleyip topraga ekmek aynı zaman aralıgına denk.. 2 3 gün oynuyor .. ben 4 çekirdeği saksıya attım 1' i tuttu.. kar yağmadan önce istanbula ... dışarda cam önünde kaldı kar yedi soguk yedi ayaz yedi hala sağlam yemyeşil şuan saksıda limon var benim.. bir karışa yakın boyu.. az bir güneş ışık vursa coşucak gibi.. kış modunda şuan...


diyorlarki meyve vermesi için ileride yanında döllenmeyi sağlaması için bir limon daha olmalı... hayır alakası yok o sera ürünleri için üretim için geçerli.. bu yaza kalırsa devam ederse sonlarına doğru büyür meyvesini alırım .. ufak bir saksıda zaten.. geçenlerde resimlerini bir yerlere atmıştım.. yine çeker atarım :D
Rap'in yaşı olmaz
Hiçbirşey'in yaşı olmaz

Saksılar hala balkonda, birde ben deneyeyim bakalım ne olacak. İlk limonu kim yiyecek görürüz :D

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm

Dene bence bak sizde balkonda varmış ne güzel.. bizde yok yüksek cam bizimkisi.. eline geçtikce saksı olur yogurt kabı olur toprakla balkona koy abi... yemekmi yapılıyor bibermi kesildi al at çekirdeğini birisine.. domatesmi kesiliyor o içindeki çekirdek topagı varya yumru gibi al at içine.. salatamı al at aklına ne geliyorsa... tutar illa kendi kendine :D çıkmaya başlayınca ilgi gösteriyorsun ister istemez..

benim elim şeydir ne derler ona diktiğim yaptıgım tutar çok ugraşırım .. dene güzel oluyor.
Rap'in yaşı olmaz
Hiçbirşey'in yaşı olmaz