Türkiye’de ki En Güzel 5 Doğa Yürüyüşü Rotası

Başlatan KeReM @, 21 Kasım 2020, 17:17:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Doğa yürüyüşü huzur bulmak ve zinde kalmak için yapılabilecek en güzel aktivitelerden. Hele ki hafta sonuysa sabah erken saatlerde başlanan bir doğa yürüyüşünün yerini hiçbir şey tutmaz. Birbirinden çeşitli doğal güzellikleri olan ülkemizde de doğa yürüyüşleri için birbirinden muhteşem rotalar var. Doğa yürüyüşü için tercih edilen rotalar aslında rotanın durumuna göre değişim gösteriyor. Bazı rotalar günübirlik kısa yürüyüşler için uygun olabiliyor ya da doğa gezintisi için tercih edilebiliyor. Bazı rotalar uzun soluklu oluyor, kimileri ise engebeli ve zor parkuları ile zorlayıcı oluyor. Türkiye’de tüm bu türlerde o kadar çok alan var ki saymakla bitmez. Fakat trekking yani doğa yürüyüşü için en çok merak edilenler günübirlik pratik gidilebilecek rotalar oluyor. Türkiye’nin her yerinden huzura doyacağınız ve kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz doğa yürüyüşü rota önerilerimiz burada.

1. Doğa Yürüyüşü Denince Akla İlk Gelen: Belgrad Ormanı


Belgrad Ormanı’na gitmediyseniz bile adını mutlaka duymuşsunuzdur. İstanbul Bahçeköy’de bulunan Belgrad Ormanı doğa yürüyüşü yapmak isteyen İstanbullular için en popüler kaçamak yerlerinden birisi. Muhteşem doğası, kuş sesleri, köpekleri ve şanslıysanız görebileceğiniz sincaplarıyla bir huzur mekanı. Üstelik de sahip olduğu parkur sayesinde oldukça güvenilir bir yer. Bu nedenle tek başına yürüyüş yapmak isteyenler için de ideal.

2. Doğa Harikası: Likya Yolu


Huzur ve trekking kelimelerini bir arada anıyorsak Likya Yolu’ndan bahsetmemek olmaz. Likya Yolu, uzun mesafeli bir yol. Birkaç günde tamamlanabilen parkur, cennet gibi bir doğa harikasının yanı sıra sahip olduğu antik kalıntılar ile de oldukça özel bir yer. Bu türde uzun bir yürüyüşe katılmak istiyorsanız grup halinde hareket edebilirsiniz. Likya Yolu diğer parkurlara göre çok daha uzun ve zorlu. Tabii ardında unutulmaz bir anı bırakıyor.

3. Günübirlik Doğa Yürüyüşü İçin: Ballıkayalar Tabiat Parkı


Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’de bulunuyor. Eğer İstanbul ya da Kocaeli’den günübirlik gidebileceğiniz bir doğa yürüyüş parkuru arıyorsanız Ballıkayalar tam size göre. Gebze Tavşanlı köyünde bulunan bu milli parkta trekking yaklaşık 4 saat kadar sürüyor. Tabiat parkının içinde bulunan dere ve göletler de birer doğa harikası.

4. Orman, Dere, Huzur: Yanık Dere


Özellikle Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar için pek çok trekking bölgesi seçeneği var. Bunlardan biri de yine Kocaeli sınırları içinde olan Yanık Dere. Sapanca’ya da yakın olan Yanık Dere oldukça iyi bir hafta sonu seçeneği. Yanık Dere’de doğanın muhteşem dokusunu seyredebilirsin. Ayrıca hatırlatalım, yürüyüş rotasının birçok noktasında dereden geçeceksiniz ve ayakkabılarınız ıslanabilir.


5. Karadenizi Keşfedin: İğneada Longoz Ormanları


İğneada Türkiye’nin en büyük Longoz ormanlarının olduğu yer. Doğanın ve temiz havanın doyasıya hissedildiği bu bölge doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin de ilgi noktası. Karadeniz’in bu yemyeşil ormanlarında yürüyüş yapmak istiyorsanız İstanbul’dan birkaç saatte ulaşabilirsiniz. Longoz ormanları içerisinde temiz havada trekking yapabilir, Erikli Longoz Gölü’nü keşfedebilirsiniz.


Kaynak:blog.n11.com

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm