Christopher McKenney ve Korku Öğeleri İle Dolu Sürreal Fotoğrafları

Başlatan KeReM @, 31 Aralık 2020, 01:10:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sürreal fotoğrafçılık ya da dilimizdeki karşılığı ile "Gerçeküstü Fotoğrafçılık". Gerçeküstü fotoğrafların hepsi oldukça büyüleyici çünkü günlük hayatımızda karşılaşacağımız ya da yaşadığımız şeyler değiller. Hele ki Christopher McKenney'inkiler hiç değil.

Christopher McKenney, korku sürrealist fotoğrafçılık konusunda uzmanlaşmış Pennsylvanialı bir kavram sanatçısı. Christopher, konseptlerini yakalama yeteneğinin yanı sıra canlı konser fotoğrafçılığıyla da ünlü. Christopher McKenney güzel ve hayalperest gerçeküstü görüntüler yaratmak yerine fotoğraflarında genellikle vücudu kaybolmuş ve yüzü kapalı insanları kullanıyor.

Ormanın ortasında yarattığı dünyada kalmayı eminiz hiç istemezdiniz. Christopher McKenney'nin bize sunduğu dünya biraz daha karanlık. Yüzsüz bir figürün ıssız bir çevreyle etkileşimde bulunduğu gerçeküstü fotoğrafları rüyalar olarak adlandırsaydık Christopher McKenney'ninkiler birer kabus olurdu.

"Fotoğraf çekerken kimliğini almayı ve insanları düşünmekten vazgeçmeyi seviyorum. Ben sadece kendimi ifade etmek için yaptığım fotoğrafları yapıyorum ve diğer insanların gördükleri ya da düşündükleri şey onlara kalıyor, onlara bir şey hissettirdiğim sürece, ben de tamamım" - Christopher McKenney

1. "Sıra dışı bir hikayesi olan ilk fotoğraf "Pişmanlık" olarak adlandırılıyor. Bu fotoğrafı neredeyse iki yıl önce yaptım. İlham o zaman tanıdığım bir kızdan geldi. Babası, yaklaşık 19 yıl sonra, hayatına geri dönmenin harika bir zaman olacağını düşündü. Balonlar, kaçırdığı tüm doğum günlerini temsil ediyor. Bavul, kaçırdığı her zaman pencereden bakarken dönüşünü temsil ediyor. "Üzgünüm" tekrar tekrar kullandığı bir ifadedir. Onun üzerinde yarattığı dramatik etkiyi gördüm ve aynı mücadeleyi hayatlarında deneyimleyen başka birçok insan olduğunu anladım ve bu fotoğrafı yaratarak bu anlayışı sanatımı görenlere anlamanın bir yolu olduğunu anladım."

2. McKenney'nin fotoğrafları ormanın ortasında, denizde ya da boş bir yolda çekilmiş. Ortak noktaları ise ıssızlık.

3. "Beni tanıyan çoğu insan tarih tutkunu olduğumu biliyor. Araştırmaya olan ilgim, beni herkesin sahip olmadığına inandığım ülkem (ABD) anlayışına getirdi. Bu fotoğraf, çoğu insanın kendi ülkesinde sahip olduğu bilgi eksikliğini ve bu ülkeye, söylediklerinden dolayı bile, kör bir inançla söz vereceğini ifade etmektedir."

4. "Sanırım yıllar önce "korku duygularımı" yitirmiş olabilirim."

5. Fotoğrafların her biri korku filmlerinden bir sahne gibi.

7. "Konuyu korkuyla örtmek için, Roosevelt'den daha iyi bir örnek verebileceğimi düşünmüyorum, bu yüzden seni ikonik sözleriyle bırakacağım: "Korkmamız gereken tek şey korkunun kendisidir."

8. Christopher'ın ilk konsepti, ormanda bir çarşaf, sandalye ve bir çerçevenin fotoğraflarını çekmekti. Fakat daha sonra Photoshop'u da kullanarak çalışmalarını bir adım daha ileri götürdü

9. Bu fotoğrafı "Yaptığım en zor ve tehlikeli fotoğraflardan biriydi." diye tanımlıyor McKenney. Çekimler sırasında arkadaşı Barry Barosky gerçekten yanma tehlikesi geçirmiş.

10. Christopher McKenney aktif olarak sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Fotoğrafçının diğer çalışmalarına You are not allowed to view links. Register or Login ve ya You are not allowed to view links. Register or Login hesabından ulaşabilirsiniz.

-Alıntıdır-

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm