Edfu Tapınağı - Mısır

...

Başlatan KeReM @, 01 Aralık 2020, 00:32:14

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Edfu Tapınağı - Mısır


Edfu Tapınağı, Nil Nehri'nin batı kanadındaki Edfu şehrinde yer alan Antik Mısır dönemine ait tapınak.

Mısır mitolojisindeki şahin başlı tanrı Horus'a ithafen inşa edilmiştir. Karnak Tapınağı'ndan sonraki en büyük ve günümüze kadar en iyi muhafaza edilmiş antik tapınaktır.


İnşa edildiği dönemde Edfu Tapınağı'nın yanı sıra ayrıca Dendarah, Esna, Kom Ombo ve Philae gibi büyük tapınak ve mabetler de inşa edilmiştir. Tapınağın mimari olarak büyüklüğü ve gösterişli yapısı, o dönemde Mısır'ın içinde bulunduğu ekonomik durumu da ortaya koymaktadır.

Tapınağın bölümleri

Kerpiç çevre duvarı: Kerpiçten inşa edilen bu duvar tapınak ve etrafındaki yapıları korumaktadır. Günümüzde neredeyse tamamı yok olmuştur.

Pilon: Tapınağın ana giriş kapısının yer aldığı devasa duvar. 36 metre yüksekliğindeki duvarın üzerinde Horus ve Ptolemaios Hanedanı üyelerinin kabartmaları vardır.

Revaklı avlu: Açık bir alan olan revaklı avlu halkın da girebildiği bir tören alanıydı. Halk buraya gelip tanrılara sunuda blunurdu.

Sütunlu salon: Kutsal alana giden yol. On iki sütunun yer aldığı bir geçiş alanı.

Kutsal alan: Yalnızca firavunlar ve din adamlarının girebildiği, tapınağın en kutsal kısmı. Horus başta olmak üzere birçok tanrı heykeli bulunur.

Nilometre: Nil'in taşma zamanlarını hesaplamak üzere kullanılan bir ölçüm aracı.

Taş çevre duvarı: Tapınağın hemen etrafından dolaşan ve yalnızca tapınağı korumak için inşa edilen koruma duvarı. Tapınağın etrafını dolanıp pilona bağlanmaktadır.

Havuz: Günlük ihtiyaçların yanı sıra kutsal ayinler sırasında da kullanılırdı.

Depolar: Tapınağın hemen yanında bulunan ve erzak, arşiv, konaklama gibi farklı ihtiyaçlar için kullanılan binalar.


Alıntı

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm
Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm