St Barnabas Manastırı Arkeoloji ve İkon Müzesi

Başlatan KeReM @, 29 Kasım 2020, 02:09:28

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

29 Kasım 2020, 02:09:28 Son düzenlenme: 07 Aralık 2020, 02:58:46 KeReM @
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nde geçirdiğim iki yıllık süreç içersinde her ilçesini eksiz gezmeye çalıştım. Gazi Mağusa ilçesine geldiğimizde gezilmesi gereken yerlerden biride St Barnabas Manastırıydı. Manastırın girişinde bir gişe var, buradan giriş ücretini ödüyorsunuz (20 TL) ve bir broşür alarak devam ediyorsunuz. Bir avlu içine giriyorsunuz ve büyüleyici bir hava ile karşılaşıyorsunuz. Peki St Barnabas kimdir ve manastır hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir.
Barnabas ya da Barnaba (Yunanca: Απόστολος Βαρνάβας - Apostolos Varnavas), Havariler Çağı'nda Pavlus'la anlaşmazlığa düşmüş, Hristiyan azizi.

        Levi Kabilesi'ndendir ve Kıbrıslıdır. Pavlus'a, Kıbrıs ve Anadolu'ya düzenlenen 1. Misyon Gezisi'nde eşlik etmiştir. Kıbrıs Kilisesi'nin kurucusudur. Kıbrıs'ta öldürüldüğüne inanılır. Her yıl 11 Haziran, "Aziz Barnabas Günü" olarak kutlanır.

        Havari Petrus'un akrabası olan, incil yazarlarından Markos'un arkadaşı idi. 1. Misyon Gezisi'ne Pavlus'la birlikte çıktılar. Sonra yolları ayrıldı. Sünnet geleneğini savundu, Pavlus'un yeni yorumlarını kıyasıya eleştirdi. Gezi anılarını kaleme alan Luka, anlaşmazlık sonrasında Pavlus'un tarafında kaldı.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm