Kirkjufell - İzlanda

Başlatan KeReM @, 14 Aralık 2020, 00:51:08

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

14 Aralık 2020, 00:51:08 Son düzenlenme: 14 Aralık 2020, 00:59:03 KeReM @
Kirkjufell, İzlanda'ya


Kirkjufell (İzlandaca: Kilise Dağı), İzlanda'nın Snæfellsnes yarımadasının kuzey kıyısındaki Grundarfjörður kasabası yakınlarındaki 463 m yüksekliğindeki bir dağdır. Ülkenin en çok fotoğraflanan dağı olduğu iddia edilmektedir. Kirkjufell, Game of Thrones dizisinin 6. ve 7. sezonlarında da gösterilmiştir.

Þekli ve jeoloji

Dağ, kama şeklindeki dış cephesi nedeniyle öne çıkar ve büyük fiyort Breiðafjörður'a bir yarımada olarak çıkarak Grundarfjörður yan fiyortunu Hálsvaðall lagününden ayırır.

Kirkjufell'in her yönden çok dik yamaçları vardır ve bu şekli Nunatak olarak öne çıktığı buzul buzullarına borçludur. Böylece buzullar onu her taraftan öğütebilirdi.

Dağ, Lýsuskarð volkanik sisteminin bir parçasıdır . Üzerinde Snæfellsnes'in kuzeyindeki diğer dağlarınkine karşılık gelen çok sayıda jeolojik katman tanımlanabilir.

Zirvesi çoğunlukla hiyaloslastitlerden (tüf) oluşmaktadır. Bu, dağdaki en son kaya katmanlarının bir buzul altında oluşturulduğunu göstermektedir.

Tırmanma

Dağa tırmanmak sadece yükseklikten korkmayan ve güneybatı ucundan çıkanlar için önerilebilir. İz bulmak bazen zordur. Üst alanda üç yerde tırmanmaya yardımcı olarak düğümlü halatlar bulunmaktadır.

Terk edilen çiftlikler

Yarımadadaki dağın eteklerinde kuzeydoğuda terk edilmiş üç çiftlik bulunmaktaydı. Bu avluların sonuncusu 1945'te terk edildi. Burada yaşayan zengin insanlar yoktu, birkaç ova kendi ihtiyaçları için yeterli değildi.

Daha önceki yüzyıllarda insanlar orada balık tutmaya başlamıştır.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm