Avusturya Yeşil Göl

...

Başlatan KeReM @, 08 Kasım 2020, 04:09:55

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.Yeşil Göl (Almanca: Grüner See), Tragöß cıvarında Steiermark/Avusturya'da bir durgun sudur. Hochschwab Grubu'nun güney tarafında Adriyatik Denizi'nin 776 m. üzerinde bulunmaktadır. Dalgıçların hedefledikleri güzel göllerden biridir.

   

Gölün suyu, tarihöncesi çağlarda Meßnerin Dağı'nın yamacında oluşan bir heyelan set gölüdür.

   

Göl, karın erimesiyle gelen berrak, zümrüt yeşili kar sularıyla beslenmektedir. Su renksiz olmasına rağmen ışığın suda kırılması ve tabanındaki taşların rengiyle bu görüntüye verir. Bu yüzden su genelde soğuk (5-6 °C) olup su seviyesi, mevsimlere bağlı olarak hatırı sayılır şekilde değişmektedir. En derin olduğu zaman erken yazda takrîben 10 m. kadardır. Berrak sudan dolayı görüş uzaklığı 50 m. olan Yeşil Göl, bu yüzden dalgıçlarca pek sevilmektedir.[2] Göl, sonbaharda neredeyse tamamen kurumaktadır.


   

Sakin su yüzeyi ve ışığın kırılmasıyla su altından cıvardaki dik ve kayalıklı dağ yamaçlarını geniş bir açıyla görümek, dalgıç gözlüğüyle sırtüstü yüzülüp göle dik olarak yukarı bakıldığında bir bakışla sağ ve solda kalan dağları görmek mümkündür. Çünkü dalgıç gözlüğünün ışığı ıraksak gözlük gibi toplaması, geniş açı etkisini denkleştirmekte, yok ekmektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm