Ergene Irmağı

Başlatan KeReM @, 01 Ocak 2021, 18:23:07

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] ErgeneIrmağı
Trakya'nın büyük bir kesiminin sularını toplayan akarsu.


Trakya'da bütün çığırı Türkiye sınırlan içinde kalan akarsuların en büyüğüdür. Uzunluğu 281 km'dir. Istranca (Yıldız) Dağlarının güneydoğuya doğru devamını oluşturan ve Saray'ın kuzeydoğusunda bulunan Karatepe'den (473 m) doğar. Bir süre kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda aktıktan sonra Trakya'nın ortasında batı yönünde büyük bir yay çizerek güneydoğu-kuzeybatı doğrultusunda akmaya başlar. En önemli kollarından olan Çorlu Suyuyla Muratlı yakınlarında birleşir. Güneyden (soldan) aldığı öteki önemli sular, Beşiktepe ve Hayrabolu sularıdır. Kuzey ve kuzeydoğudan (sağdan) ise Istrancalar'dan inen Poyralı Deresi, Şeytan Deresi, Kocadere ve Süloğlu Deresi gibi kolları alır. Lüleburgaz'ın güneyine geldiğinde batıya yönelir ve tabanı giderek genişler.

Uzunköprü'ye yaklaşırken yeniden kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunu alır. Uzunköprü'nün yanından geçerken kente adını veren 174 kemerli ve 1.400 m uzunluğundaki köprünün altından akar. Köprünün bazı kemerlerinin alüvyonlu tabana gömülmüş olması, çığırındaki alüvyon yığılmasının hızına tanıklık eder. Sonunda İpsala'nın kuzeyinde, geniş bir alüvyonlu ovanın batısında Meriç'le birleşir. Yakın zamana değin yılın önemli bir bölümünde Meriç ve Ergene'nin taşkın suları yüzünden bataklık durumunda olan ovada setler ve fazla sulan boşaltmaya yönelik kanallar yapılmıştır.

Rejimi düzensiz olan Ergene'nin suları kışın ve ilkbaharda kabarır; yaz sonunda ise cılızlaşır. Istrancalar'ın iç yamaçlarından doğarak Ergene'ye inen bazı suların kaynaklarında sulama barajları yapılmıştır. Sirkeci-Edirne Demiryolu Çerkezköy'den MuratlI'ya kadar Çorlu Suyunu, MuratlI'dan Pehlivanköy'e kadar ise Ergene'yi izler.

kaynak: Ana Britannica

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm