Notre Dame Katedrali-Paris

...

Başlatan KeReM @, 08 Kasım 2020, 04:11:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.
Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir RomaKatolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. (15 Þubat2005'ten beri görevi André Vingt-Troisyürütmektedir.)Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm

Notre Dame Katedrali
(İng: Cathédrale Notre-Dame de Paris) Paris'teki  en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Roma Katolik Kiliselerinden  olan Notre Dame 12. yüzyılda tasarlanmıştır fakat 14. yüzyıla kadar  tamamlanmamıştır. Tarzının hala güzel bir örneği olan katedral hala  aktif olarak kullanılmaktadır. Gotik mimarinin başyapıtlarından olan Notre Dame Katedrali  12. – 14. yüzyıllar arasında piskopos Maurice de Sully tarafından  düşünülmüştür. Fransız sokak uzaklıkları buraya göre belirlenmiştir,  burası 0 noktası olarak kabul edilir. Katedral içerisinde mücevher,  tarih, heykel, resim, mobilya, edebiyat, madalya, 12. yüzyıldan cam  pencere koleksiyonlarını görebilirsiniz. Gotik şekilde inşası başlanan  yapının Fransa'nın başkenti Paris'in sembolü olması da amaçlanmıştır.  Sonrasında Fransa'da inşa edilen Amiens, Chartres ya da Rheims gibi  katedrallere de model olmuştur. Katedralin tamamlanması 1345 yılını bulmuştur. Bu kadar uzun  sürmesinin nedeni inşa sırasında tasarımının genişletilmesidir. Sonuçta  ortaya çıkan bu harika katedral 128 metre uzunluğundadır. 69 metrelik  iki tane kulesi vardır. Notre Dame Katedrali birçok etkileyici  pencereye sahiptir. Kuzeydeki 13. yüzyıldan kalma pencere ve işlemeleri  en etkileyici olanıdır. Bu kısmın çapı 13.1 metredir.
Fransız devrimi sırasında katedralde bulunan birçok eser ve  katedralin kendisi zarar görmüştür. Kralların Galerisi bile büyük ölçüde  yıpratılmıştır. Devrim sırasında şehirdeki diğer dini değerlere de  zarar verilmiştir. 19. yüzyılda yazar Victor Hugo'nun "Notre Dame de  Paris" kitabını yazması sayesinde yenileme çalışmaları başlamıştır.
20 yıl süren yenileme çalışması Fransız mimar Eugene Emmanuel Viollet  – le Duc tarafından yapılmıştır. Notre Dame Katedrali'nin diğer  yenileme çalışmaları 1991 ve 2001 yıllarında yapılmıştır.
Dünyadaki en büyük katedral olmasa bile büyük ihtimalle en ünlü  katedraldir. Gotik şaheser şehir merkezinde bulunan "İle de la Cite"  isimli bir ada üstündedir. Notre Dame Katedrali'nin olduğu yer her zaman  için Paris'in dini merkezi olarak kabul edilmiştir. Katedral yapımından  bile önce burası Keltlerin, Romalıların, Hrısitiyanların dini aktivite  ve yapıları için kullandıkları bir alandı.
Notre Dame Katedrali Ziyaret Saatleri ve Ücretleri

Katedrali dini törenler olduğunda ziyaret edemezsiniz. 1 Nisan – 31  Mayıs ve 1 – 30 Eylül arasında 10.00 – 18.30, 1 Haziran – 31 Ağustos  arasında 10.00 – 18.30, Cumartesi ve Pazar günleri 10.00 – 23.00  arasında, 1 Ekim – 31 Mart tarihlerinde 10.00 – 17.30 arasında ziyaret  edilebilir. Son giriş kapanıştan 45 dakika öncedir. 1 Ocak, 1 Mayıs ve  25 Aralık'ta kapalıdır.
Katedral turu ücretsiz değildir. Yetişkin bileti 8 Euro, indirimli  bilet 5 Euro, yetişkin grup bileti (en az 20 kişi) 6 Euro, okul grup  bileti 30 Euro (maksimum 35 öğrenci, 2 yetişkin), 18 yaş altında ailesi  ile gelen kişiler için ücretsizdir.

Notre Dame Katedrali Ulaşım
Notre Dame Katedrali'ne metro ile Cite – RER: Chatelet – Les Halles,  Saint Michel durağında inerek ya da 21, 24, 27, 38, 47, 85 veya 96  numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.
Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm