Türkiye’deki Antik Yüzme Havuzu - Kleopatra

...

Başlatan KeReM @, 03 Ocak 2021, 22:26:30

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] AntikhavuzıKleopatrayüzme
Türkiye'nin en güzel antik yüzme havuzu

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Pamukkale Hierapolis Antik Kenti'ndeki 2500 yıllık Kleopatra Havuzu, ziyaretçilerine hayranlık uyandıran atmosferinde sıradışı bir deneyim yaşatıyor.


Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından MÖ II. YY. başlarında kurulduğu ve Bergama'nın efsanevi kurucusu Telephos'un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera'dan dolayı, Hierapolis adını alan bu esşiz kent Pamukkale Travertenleri'yle olduğu kadar termal şifalı sularıyla da oldukça ün yapmış bir bölge.
Kleopatra Havuzu olarak da anılan ve geçmişi M.Ö. II. yüzyıla kadar uzanan tarihi havuzun, depremler sonucu oluşan bir çukura bölgede bulunan yapıların yıkılması, şifalı ve sodalı termal suyun bu çukuru doldurmasıyla oluştuğu söyleniyor.

Tarih boyunca insanlar çeşitli hastalıklarına şifa bulmak için bu termal havuza gelmiş.

Günümüzde de şifa dağıtmaya ve turizme katkı sağlamaya devam eden havuzda yapılan araştırmalar sonucu Antik Havuz'un termal suyunun kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde ise spazmlı midelere iyi geldiği görülmüş.

Bu özelliklerinden dolayı tarih boyunca birçok hastalığın tedavisi amacıyla bölgeye hamamlar kurulmuş.

Hierapolis Roma döneminden sonra Bizans döneminde de çok önemli bir merkez olmuştu. Bu dönem, MS IV. yüzyıldan itibaren Hıristiyanlık merkezi olması (metropolis), MS 80 yıllarında, Hz. İsa'nın havarilerinden olan, Aziz Philipin burada öldürülmesinden kaynaklanmakta.

Hierapolis, XII. yüzyıl sonlarına doğru Türklerin eline geçmişti.
Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm