Tuhaf Bir Nazi Deneyi: Hitler'in Canavarları

...

Başlatan Ada, 25 Ocak 2021, 01:39:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

25 Ocak 2021, 01:39:34 Son düzenlenme: 25 Ocak 2021, 22:37:02 KeReM @
SS Birliği, Hitler'in ordusunun en önemli basamağını oluşturuyordu. SS'ten bilim insanları 9000 yıldır dünya yüzeyinde olmayan canlıları yeniden oluşturmak için planlar geliştiriyordu.

Belgesel; yeni Nazi süper ırkının, Avrupa'daki ormanlarda avlayacağına inandıkları yaratıkları ve Nazilerin doğayı kontrol etme çabasının gerçek hikayesini anlatıyor.

1933 yılında tek bir ırkın üstünlüğünü savunan Hitler iktidara geldi. Almanların hayvanlarının büyük ve güçlü olması gerektiğini savunan yaban öküzü projesiyle Lutz Heck, Nazilerin desteğini aldı. Daha sonra SS üyesi oldu. Avcılığı çok seven ve Hitler'in sağ kolu, ülkenin ikinci adamı olan Hermann Göring, bu projeye destek vermeye başladı. Ne de olsa onun düşünceleri tek bir projede buluşuyordu. Eğer başarılı olurlarsa bu çok önemli bir kazanım olacaktı.

Proje, nesli tükenmiş güçlü hayvanların bir şekilde yeniden oluşturulmasına dayanıyordu. Bizon ve yaban öküzü bu deneyin hayvanlarıydı. O zamanlarda birkaç Avrupa bizonu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyaydı fakat yaban öküzü yüzyıllardır yoktu. Nazilerde MÖ 2000 yılından kalma Tunç çağı yaban öküzü kemikleri bulunuyordu. Erkeklerin boyu 160 ve 180 cm arasında değişirken, dişiler 150 cm idi. Evcil sığırların atalarını oluşturmak isteyen Naziler, evcil her hayvanın içinde yaban öküzü kalbi bulunduğunu düşünüyorlardı.

İskeletleri inceleyip, İspanya'daki mağaraları gezen Heck, yaban öküzlerinin evcil sığırlara dağılmış özelliklerini tek bir hayvanda toplamak ve sonra bu hayvanları birbirleriyle çiftleştirerek evcil sığırların tüm özelliklerini elemek istiyordu. Belirgin özelliklere sahip farklı tür arayışı içindeydi. Dünya'nın çeşitli yerlerinden farklı hayvanları aldı. Bunlardan biri de İspanya'daki güreş boğalarıydı. Deney için Kuzey Amerika'dan bizon da getirtildi. Boğa ve inekler güçsüz yavrular ürettiğinde programdan çıkarılıyordu. Nazilere göre savunmasız insan ve hayvanların bu dünyada yeri yoktu.

1936 yılında Berlin Olimpiyatları düzenlendi. Tüm dünyanın katılım sağlayacağı etkinlik, mükemmel Alman vücudunun sergilenmesi için biçilmiş bir kaftandı. Kavgam adlı kitabında, "Fiziki ya da ruhani olarak sağlıklı ya da değerli olmayanlar, acılarını çocuklarının vücuduyla aktarma hakkına sahip değildir." cümlesini söyleyen Hitler, mükemmel vücuda ve sağlıklı bir insana verdiği "aşırı" değeri belirtiyor. Desteklenen bu programla sadece insanlar için mükemmel kavramını sorgulamıyor, projelerinde ve politikalarında hayvanlara da yer veriyordu.

You are not allowed to view links. Register or Login

Göring öncülüğünde 1937'de Berlin'de Uluslararası Avlanma Fuarı düzenlendi. 1938 yılı artık deneyler için sonuç zamanıydı. Sonbaharda Berlin'den trenle Almanya'nın doğu yakasına götürülen hayvanlar 14 yıllık deneylerden sonra serbest bırakıldılar.

You are not allowed to view links. Register or Login

23 Temmuz 1941 tarihli; Hitler'in sağ kolu Hermann Göring'in mektubunda, Doğu Polonya'da bulunan Bialowieza Ormanı ve çevresindeki ilkel nüfusun boşaltılması gerektiği ve Mareşal Göring için bir doğa parkı yapılacağı yazıyordu. 1941 yılında Almanlar, Sovyet Birliği topraklarına girdi. Ormana da ulaştılar. 25 Temmuz'da 7000 kişi, yakılan 34 köyden atıldı. Kaçan Yahudiler, ormana sığındı. Zaman zaman bu ormanda Hitler'in askerleriyle, kaçanların çatışmaları sürdü. Naziler, hiçbir zaman bu ormana tam olarak hükmedemedi.

You are not allowed to view links. Register or Login

Orman ele geçirilince hayvanlar buraya nakledildi. Heck, proje için "Uzun ve zorlu bir süreçti ve sonunda iyi, sağlıklı bir yaban öküzü stoğu ürettik. Her sene bu türün dişileri dünyaya yeni yavrular getirecekler ve bu yeni tür yayılıp büyüyecek." demiştir. Aslında onun için her şey bu kadar kolaydı.
Berlin hayvanat bahçesi bombalama sırasında zarar görünce yapılan yeni türler de ortadan kayboldu. Bazılarının aç Berlinliler ve Rus askerleri tarafından yenildiği tahmin ediliyor. Bialowieza'daki yaban öküzlerine ne olduğu bilinmemekle beraber, Sovyetlerin ortadan kaldırdığı söyleniyor. Ormanlarında Alman hayvanlarını istemedikleri için bunu yapmış olabilecekleri düşünülüyor. Yine de her şeye rağmen, düşmanları gibi davranıp, bir hayvan ırkını ortadan kaldırdıkları ihtimali, bize savunulan düşüncelerin ne kadar çabuk değişebileceğini gösteriyor.

Savaş sona erince, 1945 yılında, Hermann Göring, Bavyera'da Alman güçlerince ele geçirildi. Nürnberg savaş suçları mahkemeleri sırasında intihar ettiği, Lutz Heck'in ise beraat edip, zoolog olarak mesleğine devam ettiği biliniyor.

Peki, Neden Naziler İçin Bu Orman Özeldi?
1500 kilometre kareden fazla alana yayılan orman, nadir bulunan hayvanlara ev sahipliği yapıyordu. Nazilere göre burada bulunan hayvanlar; Aryan Atalarının binlerce yıl önce ırk kimliklerini oluşturdukları ormanlarda avladıklarıydı.
Günümüzde Polonya ve Belarus arasında paylaşılan Bialowieza Ormanı, bu deneyde önemli bir paya sahip. Üretilen hayvanların nakledildiği orman, Hitler döneminde Polonya'ya aitti. Bu orman günümüzde bir Unesco Dünya Miras Alanı ve bir AB Natura 2000 Özel Koruma Alanı olarak korunuyor. Şimdilerde Avrupa bizonunu da bulunduruyor. Yeni türler yaşıyor. Hayvanlara "Heck'in sığırları" ve "Hitler inekleri" deniyor.
You are not allowed to view links. Register or Login

Daha fazla bilgi edinmek için "Hitler'in Jura Devri Canavarları" belgeselini izleyebilirsiniz.

-Alıntıdır-