Çin aslanı nasıl temizlenir?

Başlatan Ada, 30 Ocak 2021, 17:46:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] NasılÇinaslanıtemizlenir

Çin aslanı (chow cow), gözleri çekik olan, küçük kulaklara sahip, kafa bölümünde aslan yelesi gibi tüyleri dikleşmiş olan bir köpek ırkıdır. Anavatanı Çin'dir. Dış görünüşü aslana benzediğinden ve vatanı Çin olduğundan Çin aslanı olarak tanınmaktadır. Çin aslanlarının Çin'de beslenme gayesi, teknelerin karaya çekilmesinde, bekçilikte ve avcılıkta kullanılırlar. "Chow chow" ismi de İngilizler tarafından takılan; ne işe yaradığı belli olmayan eşyalara takılan bir deyim olarak tanımlanır. Bu köpek ırkıda 1800'lerde İngiltere'ye getirildiğinde ne amaçla kullanılacağı tespit edilemediğinden bu ismi takmışlardır.

Temizliğinde münasip şampuan tercihi de önemlidir. Çünkü derisinin ph'ını bozmaması gerekmektedir. Deri gözeneklerinin nefes alabilmesi için, kuru şampuanlar tercih edilmemelidir. Yele kısmı taranırken aşağıya doğru tek bir hareketle taranması gerekmektedir. Popo bölümünün sürekli açık olması temizlik açısından önemlidir. Tırnak uçları ve tüy aralarının rutin kontrolleri yapılmalıdır. Çünkü sağlığı açısından mikrop bulaşımı bu bölümlerden daha sık girer. Bu tüp düzenli bakım ve temizlikle oluşabilecek hastalıklardan kaçınılmış olunur.

Çin aslanlarının bakımında ilk başta; günlük olarak uzun yürüyüşler önemlidir. Günlük asgari 4-5 km sabah akşam yürütülmesi gerekmektedir. Eklemlerinde rahatsızlık meydana gelmemesi için yapılmalıdır. Her ne kadar bahçe yerler yaşamları için daha ideal olsa da küçük yaşlarda edinilerek apartmanlarda da bakılabilir. Gözleri narin olduğundan ötürü ve gözlerinin genetik yapısından ötürü, günlük olarak ister istemez çapaklanma görülür. Veteriner hekimin vereceği münasip solüsyonla göz temizliği yapılmaktadır. Kulakları öne doğru dik durduğu için rüzgârla gelen her çeşit etkeni içeri alacağından kulaklarının temizliğine de dikkatli olunması gerekmektedir. Hafta da bir kez kulak temizliği yapılmalıdır. Tüylerinin temizliğinde de hafta da 2-3 kez uygun fırçayla taranabilir. Ama fırça tercihi çok önemlidir. Deri hassasiyeti için canını acıtmayacak fırçalar kullanılması gerekmektedir. Köpeğin tüylerinin sağlığı açısından ev içindeki sıcaklık, 11°C olmalıdır. Tüyleri dışarıda ıslandıysa, kesinlikle tüyleri kurutulmalıdır. Yani kendi kendisinin kuruması beklenilmemeli, çünkü hemen kokuya sebebiyet verecektir.