Mısır'da Görülmesi Gereken Şehirler

Başlatan Ada, 01 Şubat 2021, 21:37:08

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kızıldeniz'e kıyısı bulunan Mısır, nüfus itibariyle Kuzey Afrika'nın en fazla nüfusuna sahip 2. ülkesidir. Mısır tarihsel süreçte birçok uygarlığın doğduğu bir coğrafyaya sahiptir. Sina Yarımadası Mısır'ın Asya kıtasında kalan kısmıdır. Nil Nehri bu ülke için çok önemlidir. Mısır bölgesinde ekonomik, kültürel ve bilimsel olarak en gelişmiş ülkeler arasındadır. Bu nedenle Mısır bulunduğu coğrafyada ve dünya çapında göz önünde olan bir ülkedir. Mısır'da çöl iklimi hakim olduğu için turizm sezonu olarak genelde Kasım - Şubat arası tavsiye edilir. Kahire şehri Mısır'ın başkentidir.


Kahire

Kahire, Mısır'ın başkenti ve aynı zamanda en önemli şehridir. Kahire kültürel ve siyasi yapısı nedeniyle sadece Mısır'ın değil bölgenin de en önemli kentleri arasındadır. Kahire'de görülmesi gereken yerlerin başında Giza Piramit'leri gelir. Bilindiği üzere Mısır Piramit'leriyle ünlü bir ülkedir. Gelen turistlerin ilgisini en çok Piramit'ler çeker. Piramit'leri develerle gezip görmek ise en çok tercih edilen yöntemdir.

Kahire Müzesi bir başka görülmesi gereken noktadır. Bu müze, Mısır'daki tarihi yapıların birçoğunun bulunduğu bir yer olması nedeniyle Mısır'da gezmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Nil Nehri'nin yanında yer alan Kahire Kulesi, Ölüler Şehri, Nil Nehri üzerinde Felluka gezisi, All Fetih Camii, Tahrir Meydanı Kahire'nin görülmesi gereken diğer yerleri arasındadır. Kahire ulaşım açısından rahat bir şehirdir. Başkent olması sebebiyle birçok imkana sahiptir. Mısır gezisine Kahire'den başlamak daha uygun olacaktır.

İskenderiye

Kahire'den sonra Mısır'ın en önemli ikinci kentidir. Mısır'ın kültürel açıdan önemli şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda bir liman kenti olduğu için ekonomik olarak da önemlidir. Dünyaca bilinen İskenderiye Feneri kentin en önemli sembolüdür. İskenderiye Kütüphanesi ve İskenderiye Kalesi şehrin tarihini yansıtan önemli yapıtlardır.


Luksor

Mısır'da en eski tarihi yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgesidir. Hatta açık hava müzesi olarak isimlendirilir. Antik dönemden kalan birçok harabeleri vardır. Krallar Vadisi, Luksor Tapınağı, Karnak Tapınağı önemli yerleridir.


Asvan

Nil Nehri'nin güzelliklerinin hissedildiği bir şehirdir. Nehrin ilk şelalesi de burada bulunur. Kom Ombo Tapınağı şehrin tarihi yapısına ışık tutar. Nubian Müzesi ve Asvan Adası da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.