Yeni Zelanda'da Görülmesi Gereken Şehirler

Başlatan Ada, 02 Şubat 2021, 21:32:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeni Zelanda'da Görülmesi Gereken Şehirler


Büyük Okyanus'ta bulunan bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda, 5 milyona yaklaşan nüfusuyla Okyanusya'nın Avustralya ile birlikte iki önemli ülkesinden biridir. Başkenti Wellington olan ülke İngiliz kültürünün görülebileceği bir bölgedir ve hala kraliyete bağlıdır. En önemli şehirleri başkent Wellington, Auckland ve Christchurc olarak sıralanabilir. Gezilmesi gereken başlıca şehirler ise Auckland, Queenstown, Blenheim, Rotoura'dır. Turizm, tarım, hayvancılık gibi faktörlere dayalı ekonomisiyle kişi başına düşen gelirde ön sıralarda yer alır.


Auckland ülkenin en büyük şehirlerindendir. İngiliz mimarisinin esintilerini taşıyan bölge görülmesi gereken doğal ve kültürel eserlere sahiptir. Bunlar Auckland Müzesi, Cornwall park, Hauraki Körfezi, Rangitoto Adası, Gökyüzü Kulesi ve hayvanat bahçesi olarak sıralanabilir. Liman kenti olan şehirde alışveriş yapılabilir, farklı turlara katılınabilir. Galeriler, şarap tadım merkezleri gezilebilir.

Queenstown bölgesi ise dünyanın önemli adrenalin sporları merkezlerindendir. Tüm Yeni Zelanda'da adrenalin sporları yapılabilmesine uygun olmasına rağmen aktiviteler Queenstown'da daha çok görülür. Burada bungee jumping, rafting, kayak, paraşütle atlama gibi neredeyse tüm adrenalin sporları yapılabilir. Milli ve doğal parklar, çiftlikler, yürüyüş alanları, dağlar, Moke Gölü gibi suları ziyaret edilebilecek önemli bölgelerden. Ayrıca başkent Wellington da İngiliz mimarisi esintisi taşıyan yapısı, alışveriş, kültür ve yaşam olanaklarıyla önemli bir bölgedir.

Blenheim bölgesi ise bereketli toprakları, üzüm bağları, bahçeler, çiftlik evleri, şarap tadım merkezleri, farklı yemek ve çiftlik kültürü ile gastronomi meraklıları için uygun bir gezi rotası. Rotoura Yeni Zelanda doğasının en iyi görüldüğü yerdir. Bölge gayzerler, ormanlar, manzaralar, termal havuzlar, alternatif binicilik ve off-road turları gibi doğa turlarının yapıldığı bir yerdir. Sanatseverler için Nelson, doğa tutkunları için Taupo, deniz ve kumsal sevenler için Bay Adaları Yeni Zelanda'nın şehirlerindendir.