Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası

Başlatan KeReM @, 04 Şubat 2021, 13:13:09

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gün doğmadan yatağı terk eden erkencileri biliyorsunuz, ancak bu pek çok başka insan için biyolojik ve psikolojik olarak kolay uyum sağlayabilecekleri bir durum değil. Fakat imkansız da değil. Bazıları erken saatte ofiste olmayı patronlarının gözüne girmek için bir avantaj olarak düşünebilir. Çünkü bazı araştırmalar, patronların favorisinin böyle erkenci çalışanlar olduğunu gösteriyor. Ancak "karanlıkta uyanmak" çoğu zaman bir tercih değil, zorunluluk. Eğer siz de sabah erken kalkmak zorundaysanız ve bunda da zorluk çekiyorsanız, İngiliz Independent gazetesinin verdiği tüyolar yardımcı olabilir. İşte "karanlıkta uyanan" olmayı kolaylaştıracak 11 ipucu...
1- Alarmı ertelemeyin
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
You are not allowed to view links. Register or Login alarm çaldığında, ertele tuşuna basmayın. Hala uyumak için biraz daha vaktiniz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama yok. Çünkü uzmanlara göre, alarmı erteleyip uyumaya devam ettiğinizde sonunu getiremeyeceğiniz bir başka uyku döngüsüne giriyorsunuz. Sonuç ise gün boyu sürecek bir uyku mahmurluğu hali oluyor. Stefano Gandinni yatmadan önce kendinizi zihinsel olarak, "Alarm çalar çalmaz kalkacağım, alarmı ertelemeyeceğim" diye koşullamanızı ve alarm çaldığı gibi kalktığınızı gözünüzde canlandırmanızı öneriyor.
2. İyi bir şeyi düşünün
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Günün kalanının iyi geçmesi için, yataktan kalktığınızda pozitif bir tutum içinde olmaya çalışın. Uzmanlar iyi şeyler ile mutluluk arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ve güne bunları düşünerek başlamanızı öneriyor. Bunu destekleyen araştırmalar da var. Örneğin klinik psikologlar danışanlarına her gece uyumadan önce o gün gerçekleşen üç iyi şeyi, neden gerçekleştiğini de açıklayarak yazmalarını öneriyor. Bu yöntemi You are not allowed to view links. Register or Login kalkma sorununuza kolaylıkla uyarlayabilir ve üç iyi şeyi düşünebilirsiniz.

3. Yatmadan önce karartma uygulayın
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
You are not allowed to view links. Register or Login insanları dijital teknolojilerin uykuya dalmayı ve uykunun kalitesini düşürdüğünü, uyumadan önce bunlardan uzak kalmanızı öneriyor. Çünkü ekranların yaydığı mavi ışık uyku hormonu melatoninin salınımını engelliyor ve uykunuz gelmiyor. Her gece yatmaya gitmeden yarım saat ile 10 dakika kadar önce tüm ışıkları ve teknolojik aletleri kapatarak, karartma uygulayın.

4. Kalk ve hareket et
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Günlük antrenmanınızı sabahları yapın. Hareket ve kan akışınız açısından önerilen ise germe egzersizleri. Bu ayrıca fazla kilolarınız varsa onlardan kurtulmanız için de yararlı bir yöntem. Uzmanlar kahvaltıdan önce yapılan egzersizlerin You are not allowed to view links. Register or Login vermeye ve enerjik hissetmeye yardımcı olduğunu söylüyor.
5. Uyanınca su için
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Gece uyku sırasında nefes alıp verirken vücudumuz yavaş da olsa su kaybeder. Ve susuzluk odaklanma zorluğu ve miskinliğe neden olur. Bu yüzden başucunuzda su bulundurur ve uyanır uyanmaz içerseniz gün içinde bu gibi sıkıntılarla You are not allowed to view links. Register or Loginşılaşmazsınız.

6. Güne iyi şeyleri yazarak başlayın
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Uzmanlar, düşüncelerinizi, amaçlarınızı, iyi hissettiren şeyleri yazmanın, güne başlarken daha mutlu hissetmenize ve daha kolay odaklanmanıza yardımcı olacağını belirtiyor.

7. Açıkhavaya çıkın
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Güneş ufuk çizgisini aşmadan 15 dakika önce açıkhavaya çıkın. Bunu yapabilmek için kıyafet ve ayakkabılarınızı geceden hazırlarsanız, kalkıp dışarı çıkmanız daha kolay olacaktır. Doktorlar güneş alan bir pencerenin önünde hazırlanmanın bile önemine işaret ediyor çünkü karanlık bir oda, beynimize vaktin hala gece olduğu sinyalini gönderiyor.
8. Meditasyon yapın
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Her gün erken saatte meditasyon yapın. Deneyenler bu sayede uykusuzluk ve buna bağlı dikkat eksikliğini yendiğini anlatıyor. Kobe Bryant'tan Jerry Seinfeld'e, Oprah Winfrey'e kadar pek çok ünlü isim de güne meditasyonla başlıyor.
9. Bir rutin geliştirin
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Bedeninizi bir rutine alıştırmak You are not allowed to view links. Register or Login yaptıklarınızı kolaylaştıracaktır. Bazı You are not allowed to view links. Register or Logininsanları, irademizin sınırlarına işaret ederek, günün erken saatlerinden itibaren karar vermek durumuyla kendimizi You are not allowed to view links. Register or Loginşı karşıya bırakmanın, günün kalanında konsantrasyon sorunları yaratacağını söylüyor. Ancak buna katılmayanlar da var. Fakat bedeninizi sabah erken saatteki etkinlikleriniz için bir rutine alıştırırsanız, zihinsel yetilerinizi ihtiyaç duyduğunda kullanmanız için korumuş olursunuz.

10. Analitik beceri isteyen şeyler yapın
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Psikolog Dan Ariely insanların en üretken zamanının, genellikle uyandıktan iki saat sonrası olduğunu söylüyor. Bu nedenle You are not allowed to view links. Register or Login kalktığınızda e-maillerinizi kontrol etmek, sosyal medyadan paylaşım yapmak yerine zihninizin en açık olduğu bu saatlerde daha çok dikkat gerektiren ve analitik beceri isteyen şeyleri yapabilirsiniz.
11. Hafta sonları istikrarı bozmayın
"Sabah erken kalkmanın ve dinç kalmanın 11 püf noktası"
Uyku uzmanları, alışkın olduğunuzdan daha geç uyanmanın beden saatinizi bozduğunu söylüyor. Bu nedenle hafta sonları da prensibi bozmamanız gerekiyor. Bunu kolaylaştırıcak bir yol bulmanız gerekiyor. Bazı kişiler, hafta sonu günlerini sanki hafta içi günlermiş gibi düşünerek kendilerini buna ikna ettiğini söylüyor.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm