Yorgunluğu Giderici Besinler

Başlatan KeReM @, 10 Şubat 2021, 23:51:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yorgunluğu Giderici Besinler

Muz: İçerdiği yüksek potasyum oranı ile yorgunluğu yenmekte kullanılacak besin silahlarından biridir. Aynı zamanda mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonunun salgılanmasını sağlar.
 
Mantar: Yapılan bazı bilimsel araştırmalar mantarın da seratonin salgılanmasına yardımcı olduğu görüşündedir. Mantar aynı zamanda iyi bir protein kaynağı olduğu için vejetaryenler için de sağlıklı bir seçimdir.
 
Su: Günde en az 2 litre su için... Vücutta su oranının azalması halsizlik ve yorgunluğa yol açabilir. Vücuttan su kaybını engellemenin en kolay yolu susuzluk hissinin oluşmasını beklemeden su içmektir. Bahar ayları boyunca günde en az 2 litre su içmek gereklidir.
 
Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler B vitamini ailesinde yer alan folik asitten zengindir. B vitaminleri bahar yorgunluğu açısından önem taşıdığı için koyu yeşil yapraklı sebzelerin de soframızda bu mevsimde sıkça yer alması gerekir.
 
Tam tahıllar: Tam buğday çavdar ve yulaf gibi tam tahıl ürünlerini düzenli tüketmeniz bahar yorgunluğunu yenmenize yardımcı olur. Tam tahıllar; zengin lif içerikleri kan şekerinde dalgalanma yaratmamaları ve yüksek oranda B vitamini içermeleri nedeniyle baharda en yakın dostunuz olması gereken besinlerdendir.

Kuruyemişler:
İçerdikleri E vitamini lif magnezyum ve potasyum ile yorgunluğun düşmanı olan besinlerdir. Özellikle fındıkbadem ve ceviz içerdikleri omega-3 yağ asitleri nedeniyle diğer kuruyemişlerden bir adım öndedir. Günde 1 avuç kuruyemiş tüketmek hem kalp sağlığınız hem de baharı enerjik geçirmeniz için gereklidir.
 
Avokado: Avokado vitamin-mineral içeriği yüksek ve aynı zamanda sağlıklı yağ asitlerini yapısında bulunduran bir meyvedir. Günlük vitamin ihtiyacının karşılanmasında ve vücudun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerinin alınmasında önemli rol oynayabilir. Ayrıca avokado birlikte tüketildiği besinlerin vücutta daha iyi kullanılmasına yardımcı olur.
 
 
Kefir: Kefir içerdiği probiyotik bakteriler ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemibahar yorgunluğunu kolay atlatmamızı sağlar.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm