Şanzelize Caddesi-Paris

...

Başlatan KeReM @, 23 Kasım 2020, 04:03:29

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

23 Kasım 2020, 04:03:29 Son düzenlenme: 18 Aralık 2020, 02:27:45 KeReM @
Þanzelize Caddesi-Paris
Þanzelize (İng: The Avenue des Champs-Élysées), Paris başta olmak üzere dünyanın en ünlü caddelerinden biridir. Paris'e gelenler için mutlaka görülmesi gereken ve hali hazırda turistik noktaların sizi yönlendireceği bir yerdir. 1667 yılında Louis XIV'nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi manzarasını genişletmek için yapılmıştır. Orijinal adı "Avenue des Champs Elysees" olan Þanzelize, 18. yüzyılın sonlarına doğru genişletilmiştir. Þimdi Concorde Meydanı 'ndan Zafer Takı'na kadar gider. Ayrıca Paris'in en prestijli alışveriş mekanı olarak değerlendirilir.
2 kilometre 70 metre uzunluğundaki Þanzelize, dünyanın en bilinen caddesidir. Gece ve gündüz yürüyüş yapmak için harika bir yerdir. İsmini Yunan Mitolojisindeki Elysian Tarlası "the place of blessed dead" (kutsal ölünün yeri)nden alır.
16. yüzyılda Þanzelize'nin bulunduğu alan Paris'in merkezinde sadece tarlaların olduğu bir yerdi. 1616 yılında Marie de Medicis, Tuileries Bahçesine giden bir yol inşa etmeye karar verdi. Bu yol 1667 yılında yenilendi ve "Grande Allee du Roule" ya da "Grand Cours" olarak bilinen yol yapıldı. Bundan tam 27 yıl sonra "Champs Elysees" adını aldı. 18. ve 19. yüzyıllarda da caddenin gelişimi devam etti. 1900 lerde Paris metro hattının buraya kadar ulaşması ile çok daha popüler bir yer haline geldi. Þanzelize'ye son hali 1994 yılında Bernard Huet tarafından verilmiştir. Caddenin yan kısımları yayalara göre tekrar tasarlanmıştır. Yeni ağaçlar dikilmiştir. Araçların ise caddenin sadece bir kısmına girmesine izin verilmiştir.
Þanzelize Caddesi bütün önemli kutlamaların yapıldığı bir yerdir. Yeni yıla burada girilir ve 14 Temmuz'da askeri geçişler burada yapılır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra özgürlük gösterileri gibi tarihi ulusal olaylar, Dünya Kupası gibi sevinçli olaylar hep bu caddede kutlanır.
Þanzelize ünlü moda markalarını bulabileceğiniz ayrıca sinema, tiyatro, restoran ve kafelerde güzel vakit geçirebileceğiniz bir sokaktır. Bu caddeden Concorde Meydanı ve Zafer Takı manzarasının tadını da çıkarabilirsiniz.

Þanzelize Caddesi Ulaşım

Þanzelize'ye metro ile Etoile Charles de Gaulle, George V, Franklin D Roosevelt ve Champs Elysees Clemenceau duraklarından birinde inerek gelebilirsiniz.

Civardaki Metro Durakları


       
  •     M 1-8-12 Concorde
  •     M 1-2-6 Charles de Gaulle – Étoile
  •     M 1-13 Champs-Élysées – Clemenceau
  •     M 1-9 Franklin D. Roosevelt
  •     M 1 George V

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm


Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm