Siyabent ve Hace

Başlatan KeReM @, 14 Ocak 2021, 21:34:01

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] veSiyabentHace
14 Ocak 2021, 21:34:01 Son düzenlenme: 14 Ocak 2021, 21:35:37 KeReM @
Siyabent ve Hace...

Efsaneye göre Siyabent ve Hace isimli iki genç birbirlerini çok severler ve evlenmek isterler. Bu iki gencin evliliklerine aileleri engel olunca kaçmaya karar verilerler.

İki aşık birine söz verip gece yarısı Süphan Dağının eteğinde buluşurlar. Dağa tırmanıp bir uçurumun kenarına geldiklerinde Siyabent, Hace'nin dizine uzanıp uyuya kalır. O sırada bir geyik sürüsü onlara doğru gelmeye başlar. Geyiklerin reisi aşıkların bu güzel halini görünce onları rahatsız etmemek için yolunu değiştirir. Geyiklerin reisinin onları rahatsız etmemek için yolunu değiştimesi Hace'yi çok duygulandırır ve ağlamaya başlar. Hace'nin gözlerinin yaşı uyuyan Siyabent'in yanaklarına damlar, Siyabent uykusundan uyanır. Hace'ye neden ağladığını sorar. Hace ona geyiklerin halini anlatır ve bu yüzden ağladığını söyler.

Siyabent sevdiğini ağlatan bu geyiği bulup ciğerini sökeceğine dair yemin eder. Geyiğin peşine düşer ve bulur. Geyik can havliyle debelenirken Siyabent'e bir tekme atar ve Siyabent uçurumdan düşer. Siyabent'in acısına dayanamayan Hace de uçurumdan atlar ve ölür.

Yine efsaneye göre iki sevgilinin düşüp öldüğü yerde her ilkbaharda iki gül açar. Bu iki gül büyüyüp tam birbirine kavuşacakken bir geyik gelip iki gülü de koparıp yer.

Kazanmak kirlidir kaybedelim insan kalırız... /gazapizm